Neviem, čím to je, ale pred Vianocami zvykne ľudí prepadať taká divná choroba – dali sme jej názov „vianočná megalománia“.

 

Symptómy:

Prvotné príznaky sa prejavujú v rôznych oblastiach, napr. práca, upratovanie, dekorácie, pečenie a varenie, jedenie, nakupovanie a i. Človek má zrazu nutkavý pocit, že musí viac pracovať, aby mohol viac kupovať; viac upratovať, viac zdobiť; viac variť, viac jesť; jednoducho všetkého viac – viac – viac!

Druhým symptómom je, že človek sa postupne stáva hluchým a slepým voči tým naozaj podstatným veciam, ako sú ľudia a vzájomná blízkosť, pokojná atmosféra, výbuchy smiechu a mnoho malinkatých maličkostí, ktoré vedia vyčariť úsmev na tvári.

Tretím symptómom je apatia. Človek je ako robot – bezcitný, chladný, ale maximálne pripravený. Ak totiž nebude všetko tak ako má byť, nebudú Vianoce. Je to terminálne štádium, kedy je už ťažké človeku pomôcť, a trpí tým celá rodina. Ale tým vás nechcem strašiť, to len pre úplnosť diagnózy.

 

Prevencia:

Prvotnou prevenciou je kvalitný imunitný systém – treba si budovať imunitu voči reklamám, čo na nás vyskakujú na každom rohu pomaly už od septembra.

Odporúča sa tiež posilňovať a cvičiť vôľu a sebaovládanie, aby sme nerobili, čo sa musí, ale to čo chceme a je potrebné.

Veľmi dobre pôsobí aj otužovanie vedomia vlastnej hodnoty, ktoré nie je definované tým, čo máme, ale kým sme.

 

Liečba:

Liečba môže byť nákladná a dlhá. V ojedinelých prípadoch sa dá dosiahnuť aj rýchle uzdravenie; žiaľ, také pozitívne zmeny bývajú častokrát spôsobené negatívnou šokovou terapiou, kedy dochádza k chorobám a iným nepríjemným udalostiam v blízkom okolí pacienta.

Preto je lepšie postupovať nasledovne:

  • chorobu si uvedomiť a priznať,
  • aktívne hľadať pomoc, príp. poprosiť o pomoc niekoho, kto už bol z choroby vyliečený,
  • na čas obmedziť všetky vnemy, ktoré vedú k nežiadaným nutkavým pocitom vianočnej megalománie,
  • prežiť odvykaciu kúru a pochopiť, že Vianoce budú aj bez vianočnej megalománie, a dokonca budú krajšie,
  • nastaviť si nový abstinenčný režim… 🙂 …a prísne ho dodržiavať!

 

Úprimne vám prajem, aby ste touto chorobou netrpeli vy ani vaše okolie.

Ak však máte indície, že ste už vírusom vianočnej megalománie nainfikovaní, nepanikárte. Priznajte si chorobu hneď v jej počiatkoch a liečte sa. Prajem vám krásne a abstinujúce Vianoce! ♥♥♥ 😛 ♥♥♥